Moduly Add-on
SYNC
Moldex3D SYNC je ľahko použiteľné, multifunkčné rozhranie plne integrované do softvéru CAD, ktoré umožňuje plynulý pracovný postup od návrhu plastového výrobku až po simuláciu. Vďaka zabudovaniu Moldex3D priamo do prostredia CAD softvéru, môžu konštruktéri vytvárať a upravovať modely v ich vlastnom známom CAD prostredí, nastavovať procesné podmienky a priamo spúšťať profesionálne analýzy vstrekovania. Moldex3D SYNC je v súčasnosti k dispozícii pre CAD softvéry PTC® Creo®, NX a SOLIDWORKS®.
Schopnosti:
Pomáha používateľom synchronizovať zmeny v konštrukcii a overovať dizajn výrobkov simuláciami v Moldex3D pri minimálnom úsilí.
Priateľské, ľahko použiteľné rozhranie zefektívňuje pracovný postup a skracuje čas potrebný na zaškolenie.
Automatické generovanie vysokokvalitných sietí šetrí čas
Komplexné analýzy poskytujú rýchle overenie konštrukcie a výroby plastového výlisku
Podporuje pokročilú symetrickú funkciu paralelných výpočtov na zvýšenie presnosti a rýchlosti analýzy
Obsahuje komplexnú databankou materiálov Moldex3D.
CAD Doctor
Moldex3D CADdoctor, je interaktívny nástroj na opravu geometrie dielu, ktorý podporuje import údajov z viacerých CAD formátov. Ponúka zjednodušenie a overenie geometrie, kontrolu kvality modelu pre CAE analýzu ako aj automatickú kontrolu a opravu nekvalitnej geometrie. Moldex3D CADdoctor pomáha zvyšovať kvalitu sietí, pre spresnenie výsledkov analýzy.
Moldex3D CADdoctor bol vyvinutý v rámci partnerstva medzi spoločnosťami CoreTech (Moldex3D) a Elysium.
Výhody:
FIBER
Plasty zosilnené vláknami sú dnes nosným konštrukčným materiálom pre automobilový, elektrotechnický, stavebný a iný priemysel, kvôli vysokým mechanickým vlastnostiam a tepelnej odolnosti. Optimalizáciou dĺžky, orientácie a koncentrácie vlákien je možné maximalizovať kvalitu výrobku. Orientáciu vlákien vyvoláva prúdenie taveniny v procese plnenia čo spôsobuje anizotropné vlastnosti plastov. Lámanie vlákien je spôsobené nesprávnym designom dielu, vtokovej sústavy a procesom vstrekovania. Oba problémy zreteľne a zrozumiteľne pomáha mapovať a riešiť modul Fiber.
Anizotropná orientácia vlákien má rozhodujúci vplyv na nehomogénne zmrštenie výlisku a jeho pevnosť. Výsledky modulu Fiber sú prvým krokom k dosiahnutiu skutočne kvalitného výrobku.
Schopnosti:
Stress
Zabezpečuje rozloženie napätia pre diely a vložky dielov. Používatelia môžu nastaviť okrajové podmienky, ako je napätie alebo sila, na vyhodnotenie kvality štruktúry plastov a predpovedanie potenciálneho porušenia alebo deformácie.
Výzvy:
FEA interface
FEA Interface je séria modulov integrujúcich výsledky Moldex3D s softvérmi pre štrukturálnu analýzu ako ABAQUS, ANSYS, LS-DYNA, Marc, Nastran a Radioss. Umožňuje exportovať výsledky analýzy orientácie vlákien, rozloženia tlakov, teplôt, studených spojov a zvyškových napätí pre ďalší výpočet konštrukčných parametrov v týchto špecializovaných softvéroch. Moldex3D FEA podporuje aj mapovanie orientácie vlákien z 3D siete na 2D škrupinovú sieť.
Schopnosti:
Digimat RP
Pomôcť používateľom správne navrhnúť ich plastové diely vystužené vláknami. Používatelia môžu rýchlo získať presný materiálový model vystužených plastov a použiť ho na model konečných prvkov na analýzu konštrukcie pomocou zjednodušeného pracovného postupu.
Vystužené plasty sa v mnohých priemyselných odvetviach používajú ako hlavný materiál na zvýšenie pevnosti pri malých zmenách hmotnosti. Najväčšou výzvou pre vývojárov je predpovedať kvalitu konštrukcie s istotou vyrobenej z kompozitného materiálu, pretože orientácia vlákien vyvolaná v procese formovania má veľký vplyv na mechanické vlastnosti. Moldex3D Digimat-RP je jednoduché, efektívne a zároveň vysoko presné riešenie pre vystužené plasty, ktoré pomáha používateľom správne navrhovať ich plastové diely vystužené vláknami. Používatelia môžu rýchlo získať presný materiálový model vystužených plastov a použiť ho na model konečných prvkov na analýzu konštrukcie pomocou zjednodušeného pracovného postupu.
Podporovať používateľom definované kritériá porúch kompozitného materiálu
Micromechanics Interface (MMI)
Umožňuje používateľom získať viac materiálových vlastností pre nelineárne multi rozsahové materiálové modelovanie integráciou softvérov Digimat alebo Converse pred vstupom dát do štrukturálneho softvéru FEA. Touto konverziou dát sa významne rozšíria materiálové údaje o:
nelinearite, elasto-plasticite
Avanced Hot Runner (Horúce vtoky)
Slúži na optimalizáciu dizajnu systému horúcich vtokov formy. Umožňuje namodelovanie horúcej vtokovej sústavy so všetkými jej detailami (tvar kanálov, trysiek, torpéd, ihiel vrátane ich pohybov, ohrevov, snímacích senzorov). Vizualizuje viskoelastické správanie taveniny pri plnení a rozloženie teploty vo vnútri horúcich vtokov a formy. Používatelia môžu vyhodnotiť účinnosť a rovnomernosť ohrevu s cieľom optimalizovať návrh horúcich vtokov.
Schopnosti:
Optics
Analyzuje problémy transparentných optických plastových výrobkov vyvolaných fotoelasticitou, ktorá je spôsobená vnútorným pnutím (stresom) vznikajúcim prúdením a nerovnomerným tuhnutím taveniny. Modul Moldex3D Optics umožňuje preskúmať príčiny vzniku dvojlomu, retardácie svetla, graficky zobraziť obrazce izoklínov a izchromat a optimalizovať ich polohu a intenzitu vo výrobku.
Je tiež možné exportovať deformovaný tvar a rozloženie lomu do špecializovaného softváre CODE V na overenie a optimalizáciu návrhu.
Viscoelasticity
Počíta s variabilitou viskozity a elasticity taveniny pri rôznych teplotných podmienkach a z toho vyplývajúcu orientáciu makromolekúl, čo sa prejavuje zvyškovým napätím v hotovom výrobku. Zvyškové napätie (vnútorné pnutie) má výrazný vplyv na deformácie, pevnosť a optické vlastnosti výlisku.
Moldex3D Viscoelasticity pomáha používateľom vizualizovať zmeny polyméru v priebehu času v dutine; navyše ho možno integrovať s modulmi Warp alebo Optics, ktoré poskytujú pokročilé analýzy.
Schopnosti:
Expert (DOE)
Moldex3D Expert, pomáha optimalizovať podmienky procesu, dizajn dielu a formy pomocou metódy DOE (Design of Experiment). Modul Expert podľa zvolených parametrov/faktorov automaticky vytvorí a spočíta varianty analýzy a poskytne ich grafické vyhodnotenie.
Schopnosti:
Compresion Molding
(Lisovanie)
Moldex3D podporuje veľa materiálov z obsahom nekonečných vlákien, vrátane termoplastov GMT, LFT-G a LFT-D. Moldex3D podporuje aj reaktoplasty, ako SMC a BMC.
Schopnosti:
Injection compresion molding ICM
(Vstrekovanie s dolisovaním)
Vstrekovanie s dolisovaním (ICM) je výrobný proces, ktorý kombinuje techniky vstrekovania a lisovania. Forma nie je vo fáze plnenia úplne uzavretá. Po čiastočnom naplnení dutiny formy taveninou, dôjde k úplnému uzatvoreniu formy. Proces vstrekovania je takto ukončený procesom lisovania (uzatvorením formy)
Vstrekovo-kompresné lisovanie (ICM) kombinuje výhody konvenčného vstrekovania s výhodami lisovania, čo sa s výhodou používa na vstrekovanie veľmi tenkostenných výrobkov, výrobkov s nízkym vnútorným pnutím či na prenos jemného dezénu z formy na výrobok. Modul ICM pomáha optimalizovať tento náročný proces.
Schopnosti:
Povder injection molding PIM
(Vstrekovanie prášku)
Vizualizuje proces lisovania plastového materiálu (pojivo) vysoko plneného kovovým alebo keramickým práškom. Používatelia môžu pozorovať správanie taveniny, vplyv šmykovej rýchlosti, studených spojov, objemového zmrštenia a optimalizovať design dielu, formy a podmienky procesu.
Technológia vstrekovania prášku (PIM) vznikla v roku 1973. Pri tomto procese sa jemný kovový alebo keramický prášok zmieša s odmeraným množstvom pojiva, aby sa vytvorila vstupná surovina (feedstock). Procesom vstrekovania sa vyrobí tzv. green part, ktorý následne postupuje procesom odstraňovania pojiva (debinding process) a spekania (sintering). Výsledkom je kovový/keramický výrobok hlavne so zložitým dizajnom, s kvalitným povrchom a presnými rozmermi.
Schopnosti:
Gas-Assisted Injection Molding (GAIM)
Vstrekovanie za pomoci plynu
Vizualizuje správanie taveniny po vstreknutí plynu do dutiny formy cez špeciálnu trysku. Používatelia môžu predvídať typické problémy GAIM, ako je napríklad rozvetvenie vzduchovej dutiny, pretrhnutie steny alebo rohový efekt.
Vstrekovanie za pomoci plynu (GAIM) zabezpečuje mechanickú pevnosť, rozmerovú stabilitu hrubostenných výliskov, eliminuje deformácie a prepadliny povrchu výrobkov a redukuje zvyškové napätia. V systéme GAIM sa plastové výrobky lisujú pri nižšom vstrekovacom tlaku s menším množstvom materiálu, čo prináša úspory energie a hmotnosti.
V prípade GAIM sa hlavnou výzvou stáva kontrola plynu vzhľadom na rozdielne vlastnosti a odpory prúdenia plynu a plastu. Moldex3D GAIM poskytuje nástroje na simuláciu plynu vstrekovaného do dutín buď cez vstupy taveniny, alebo cez akékoľvek špecifické vstupy plynu. 3D model umožňuje používateľom vizualizovať prenikanie plynu do dutiny formy a ďalej optimalizovať návrh dielu/formy a nastavenia procesu.
Schopnosti:
Water-Assisted Injection Molding (WAIM)
Vstrekovanie s podporou vody
Vizualizuje dynamiku procesu vstrekovania dutých výliskov za pomoci vody. Vďaka vizualizácii správania sa prieniku kvapaliny do dutiny formy môžu používatelia definovať pretokovú kavitu a optimalizovať podmienky procesu.
Vstrekovanie s podporou vody (WAIM) je špeciálne vstrekovanie vyvinuté z vstrekovania s podporou plynu (GAIM) s takmer rovnakými myšlienkami, len namiesto inertného plynu sa používa voda. Voda slúžiaca ako lacný dotlakový materiál má vysokú tepelnú kapacitu, tepelnú vodivosť, preto skracuje významne času cyklu.
Schopnosti:
Co-Injection Molding (CoIM)
Procesom súbežného vstrekovania sa vyrába plastový diel s vrstvenou štruktúrou plášťa a jadra. Do formy sa najprv vstrekne materiál plášťa, potom materiál jadra a stroj opäť vstrekne materiál plášťa, aby uzavrel jadro. Preto možno vyrobiť výrobok s požadovaným vzhľadom vonkajšieho materiálu plášťa. Vďaka tomuto charakteru sa co-injection vo veľkej miere využíva na to, aby sa ako materiál jadra (2. výstreku) mohli použiť opätovne regranuláty a drviny materiálov, čo prináša výhody pre životné prostredie a zníženie nákladov, alebo naopak je tento proces schopný zabezpečiť pevnosť výrobku použitím vysoko húževnatého plastu v jadre.
Schopnosti:
Bi-Injection Molding
(BiIM)
Vizualizuje proces vstrekovania dvoch materiálov nezávisle od seba do dutiny formy. Používatelia môžu definovať typ materiálu, nastaviť nezávislé parametre plnenia a dotlaku pre každý materiál a sledovať zmeny prietoku z dvoch vstupov taveniny.
Bi-Injection Molding je jedným z variantov viackomponentného vstrekovania. Zvyčajne sa používa na dvojfarebné výrobky, ako sú automobilové svetlá, kryty mobilov, zubné kefky a pod. Pri tomto procese sa do jednej dutiny formy vstrekujú dva plastové materiály cez dva nezávislé vtoky. Plastové toky sa v dutine stretnú a výsledkom je rôznorodá konfigurácia. Polohu hraničnej čiary možno definovať prostredníctvom regulácie prietoku. Preto je veľmi dôležité využívať Moldex3D pri overovaní a optimalizácii návrhov dielov/foriem, parametrov procesu atď.
Čo dokáže Moldex3D?
Foam Injection Molding
(FIM)
Vstrekovanie peny, ako je MuCell® a chemické napeňovanie (CBA), je schopné hromadne vyrábať diely so zložitou geometriou a vynikajúcou rozmerovou stabilitou a je široko používané v automobilovom priemysle, elektronických/elektrických výrobkoch, stavebníctve, vonkajších výrobkoch a mnohých ďalších aplikáciách. V procese MuCell® sa superkritická kvapalina (SCF), zvyčajne dusík (N2) alebo oxid uhličitý (CO2), zmieša s polymérovou taveninou, čím sa vytvorí jednofázový roztok polyméru a plynu, ktorý sa potom vstrekne do dutiny formy a nakoniec sa vo výrobku vytvoria mikrobubliny. V procese CBA sa chemické napeňovadla miešajú s plastovými granulátmi ako farbivá alebo prísady. Chemická reakcia prebehne vo valci vstrekolisu a plyn sa rozpustí v tavenine. Plynové bublinky začnú rásť počas fázy plnenia, pričom sa uvoľní tlak a vytvoria sa vo výrobku.
Výhody tejto technológie sú nižšie vstrekovacie tlaky, nižšie teploty, kratší čas cyklu, menej energie a menej materiálu. Napriek všetkým výhodám pridanie superkritickej kvapaliny komplikuje správanie sa taveniny, morfológie materiálu a kvality povrchu výrobku, čo bráni rozvoju a širokému prijatiu tohto procesu.
Schopnosti:
Add-on
Resin Transfer Molding
(RTM)
Tvárnenie s prenosom živice
Využíva neizotermickú 3D analýzu a vizualizuje správanie toku pre rôzne aplikácie. Používatelia môžu overiť vplyv zmeny typu a orientácie vláknovej tkaniny.
Tvárnenie s prenosom živice (RTM) je jedným z procesov tvárnenia tekutých kompozitov (LCM). Proces RTM sa používa v mnohých aplikáciách, pretože dokáže skrátiť čas výroby a zabezpečiť vysokú pevnosť výrobkov.
Schopnosti:
Add-on
Chemical Foaming Molding
(CFM)
Tvárnenie chemickej peny
Tvarovanie chemickej peny (CFM) je proces vstrekovania, pri ktorom sa dutina úplne vyplní penou, ktorá vzniká chemickými reakciami.
Tvarovanie chemickej peny (CFM) je procesom tvarovania, pri ktorom sa dutina úplne vyplní polymérnou penou vznikajúcou pri chemických reakciách. Formovanie polyuretánovej (PU) peny je najbežnejší proces formovania pri formovaní chemickej peny. Podľa mechanických vlastností možno výrobky z PU peny rozdeliť do dvoch kategórií: tuhá a pružná pena. Tuhá pena sa nevracia do pôvodného stavu po stlačení, ale pružná pena má schopnosť vrátiť sa do pôvodného stavu po zdeformovaní.
Schopnosti: